محاسبه اوقات شرعی چیست؟

ساخت وبلاگ
چکیده : اکثر محاسبات نجومی دارای دقت زیادی می باشند و می‌ توان پدیده های نجومی را با دقتی بهتر از یک ثا... با عنوان : محاسبه اوقات شرعی چیست؟ بخوانید :

اکثر محاسبات نجومی دارای دقت زیادی می باشند و می‌ توان پدیده های نجومی را با دقتی بهتر از یک ثانیه پیش بینی ‌کرد. اما در مورد پیش بینی اوقات شرعی دو مشکل وجود دارد:


۱- طلوع و غروب خورشید، اذان صبح و اذان مغرب پدیده های نجومی هستند که در آنها شرایط جوی تأثیر فراوانی دارد. دمای هوا، فشار هوا در لایه های مختلف جو و میزان رطوبت هوا از شرایط جوی هستند که نمی توان آنها را با دقت زیاد پیش بینی کرد و به همین دلیل اوقات شرعی را که وابسته به این عوامل هستند نمی توان با دقت زیاد پیش بینی کرد و ممکن است با زمان پیش بینی شده حتی تا چند دقیقه اختلاف وجود داشته باشد و نوشتن اوقات شرعی با دقت ثانیه بی معنی است.


۲- اذان ظهر تنها وقت شرعی است که می توان آن را با دقت یک ثانیه یا کمتر پیش بینی کرد اما این زمان تنها برای یک نقطه خاص صحیح می باشد. در شهر های بزرگ بدلیل وسعت شهر، اختلاف بین اوقات شرعی نقاط شرقی و غربی شهر به بیش از یک دقیقه می رسد. ( در حقیقت هر ۳۸۰ متر، یک ثانیه اختلاف زمانی وجود دارد که برای شهری با عرض ۲۳ کیلومتر، این اختلاف زمانی به یک دقیقه می رسد) و نوشتن اوقات شرعی با دقت ثانیه حتی اگر بتوان آن را حساب کرد، برای یک شهر ارزش ندارد و بنابر در همه حالت در استفاده از جداول اوقات شرعی، باید جانب احتیاط را رعایت نمود

طبق استفتا ا تی وهمچنین تحقیقات انجام شده ازتمامی مراجع عظام تقلیدتشیع واهل سنت ودیگرمذاهب طول یک اذان معمولی 6دقیقه می باشد .دراینجا به عنوان مثال اگر اذان 12:52دقیقه باشد12:58دقیه می توان نماز خواند واول وقت است واین 6دقیقه یرای اذان  تمامی نمازهای پنج گانه است.

وقت نماز مغرب چه زمانی است؟

وقت نماز مغرب زمانی است که سرخی آسمان در طرف شرق (در طرف مقابل غروب خورشید) که هنگام غروب خورشید پدیدار شده است، از بین برود.

 

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید 

...
نویسنده : اوقات شرعی بازدید : 17 تاريخ : سه شنبه 3 بهمن 1396 ساعت: 12:47